
„Wiele osób z nastawieniem na trwałość uważa, że to świat powinien się zmienić, a nie oni. Czują, że należy im się coś lepszego – lepsza praca, lepszy dom, lepszy współmałżonek. Świat powinien docenić ich wyjątkowe zalety i odpowiednio ich traktować”. Cytat ten pochodzi z książki Nowa psychologia sukcesu, której autorką jest profesor Carol Dweck – pracownik naukowy Uniwersytetu Stanforda (Wydawnictwo Muza, Warszawa 2021). Choć tytuł książki nie zachęcał – bo miałem wrażenie, że to kolejna książka motywacyjna – to okazała się ona jedną z lepszych publikacji, które czytałem. Ilość cennych wskazówek jakie w niej znalazłem, przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Mało tego, uważam, że to jedna z tych książek, które powinien przeczytać każdy z nas. Polecam!

Praca instruktora charakteryzuje się tym, że uczy. A ludzie przychodzą na zajęcia, żeby się czegoś nauczyć. Tak mi się kiedyś wydawało.
Ja trener – wiem jak coś zrobić – powiem, pokażę, poprawię, powtórzymy i voilà, uczeń umie, koniec.
Otóż nie.

Jeden z najważniejszych wpisów. Fundament pracy z dorosłymi. Pomimo, że teraz wydaje się to – jak zaraz przeczytasz – banałem. To poukładanie wiedzy w ten sposób zajęło mi sporo czasu. Parafrazując słowa Jacka Walkiewicza, w psychologi zdarza się błysk i wtedy pojedyncze fakty układają się w całość.
Kamieniem milowym w tworzeniu tego wpisu była wiedza zaczerpnięta z podcastu prowadzonego przez Profesora Neurobiologii na Stanford School of Medicine, Andrew Hubermana. Na końcu podaję linki do konkretnych odcinków – polecam!

Zdarza się, że przed dokonaniem wyboru, parafrazuję słowa wiersza Roberta Frosta – Droga nie wybrana. Mówię wtedy: wybrałem drogę mniej uczęszczaną, a potem wszystko samo się stało. Stąd, gdy trafiłem na książkę Droga rzadziej przemierzana M. Scott Pecka – poczułem – że taki tytuł nie może być przypadkowy i muszę ją przeczytać. To pierwsza książka, którą zabrałem ze sobą na wakacyjny wyjazd. Druga pozycja również nie jest przypadkowa. W związku z moją fascynacją tenisem, w ciągu ostatnich lat, postanowiłem przeczytać autobiografię Andre Agassiego, zatytułowaną Open.
Obie pozycje okazały się strzałem w dziesiątkę. Obie podkreślają znaczenie relacji rodzice – dzieci oraz obie są godne polecenia dla każdego, nie tylko dla fanów tenisa czy fanów rozwoju osobistego.